:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 10-3 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه‌ی انعطاف‌پذیری شناختی با ترس از عود مجدد سرطان در بیماران مبتلا به سرطان پستان
محمدتقی بادله شموشکی، معصومه لندرانی، الهه صادقی
دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، شهر گرگان
چکیده:   (1029 مشاهده)
مقدمه : سرطان پستان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن و دومین علت مرگ و میر در بین زنان است. ترس از عود سرطان مشکل عمده بسیاری از بازماندگان سرطان است. از آن جایی که انعطاف پذیری شناختی به میزان ارزیـابی فـرد در مـورد قابـل کنترل بودن شرایط تنش زا گفته می شود ، بر آن شدیم تا به  بررسی رابطه انعطاف‌پذیری شناختی با ترس از عود سرطان پستان  بپردازیم.
روش : مطالعه حاضر پژوهشی توصیفی از نوع همبستگی می باشد  که بر روی 143 نفر از بیماران مبتلا به سرطان پستان  عضو انجمن بیماران سرطانی گرگان به صورت در دسترس انجام گردید. برای گردآوری داده ها از سه پرسشنامه استاندارد شامل پرسشنامه ویژگی‏های دموگرافیک، و پرسشنامه  انعطاف‌پذیری شناختی دنیس و همکاران (۲۰۱۰)، و پرسشنامه ترس از عود مجدد سرطان سیمارد و ساوارد (2009) استفاده شد سپس داده ها با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی در نرم افزار SPSS16   در سطح آماری  (p≤ 0.05) تجزیه و تحلیل شد. 
یافته ها :  نتایج حاصل از آزمون همبستگی پیرسون  ،رابطه منفی معناداری را بین انعطاف‌پذیری شناختی و مولفه های آن با ترس از عود مجدد سرطان نشان می دهد(485/0-=r) .
نتایج:  نتایج نشان داد انعطاف‌پذیری شناختی با ترس از عود مجدد سرطان در بیماران مبتلا به سرطان پستان دارای رابطه منفی معناداری است. لذا  ضروریست در برنامه ریزی های درمانی سرطان پستان، افزایش انعطاف‌پذیری شناختی مورد توجه قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: : انعطاف‌پذیری شناختی، ترس از عود سرطان، سرطان پستان
متن کامل [PDF 242 kb]   (168 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/19 | پذیرش: 1400/11/13 | انتشار: 1401/1/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها