:: دوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 29-37 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نگرش به مرگ و حساسیت اضطرابی در نوجوانان مبتلابه سرطان و نوجوانان سالم
مجتبی احمدی فارسانی، رسول حشمتی، تورج هاشمی نصرت آباد، شهره رضا زاده
دکترای روانشناسی سلامت، دانشیار ، گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (1673 مشاهده)
مقدمه: سرطان چهارمین عامل مرگ‌ومیر در نوجوانان است. عوامل روانشناختی در بیماری سرطان نقش اساسی دارند. ازجمله این عوامل حساسیت اضطرابی و نگرش به مرگ می‌باشند؛ بنابراین، پژوهش حاضر باهدف مقایسه نگرش به مرگ و حساسیت اضطرابی در نوجوانان مبتلابه سرطان و عادی صورت گرفت.
روش: این پژوهش از نوع علی- مقایسه‌ای بود. جامعه آماری افراد مبتلابه سرطان پژوهش تمامی نوجوانان 19-15 ساله استان اصفهان در سال 97-96 بود که به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند. همچنین جامعه سالم شامل نوجوانان 19-15 ساله دبیرستان‌های شهر اصفهان بود که در سال تحصیلی 97-96 به تحصیل اشتغال داشتند. از جامعه افراد مبتلابه سرطان تعداد 60 نفر از طریق نمونه‌گیری در دسترس از بین بیماران بستری و سرپایی انتخاب شدند. از جامعه افراد سالم نیز تعداد 60 نفر از طریق نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای از دو دبیرستان پسرانه و دخترانه انتخاب شدند. داده‌ها به کمک پرسشنامه حساسیت اضطرابی فلوید و نگرش به مرگ وونگ و همکاران گردآوری شدند. داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل واریانس چند متغیره تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که از زیر مقیاس‌های نگرش به مرگ، ترس از مرگ، اجتناب از آن و همچنین پذیرش با گریز از مرگ و از زیر مقیاس‌های حساسیت اضطرابی، هر سه زیر مقیاس در نوجوانان مبتلابه سرطان به‌طور معناداری بالاتر از نوجوانان سالم بود.
استنتاج: با توجه به پژوهش حاضر برای کمک به این نوجوانان، باید اقداماتی را در جهت تغییر نگرش نسبت به مرگ و کاهش حساسیت اضطرابی انجام داد.
واژه‌های کلیدی: نگرش به مرگ، حساسیت اضطرابی، سرطان
متن کامل [PDF 247 kb]   (269 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها