:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 36-22 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط میزان فلزات سنگین آب آشامیدنی با سرطان (مرور سیستماتیک)
حسین کاردان یامچی، محمدحسن احرامپوش، علی اصغر ابراهیمی
مرکز تحقیقات علوم و فناوری های محیط زیست، دانشیار گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، ایران
چکیده:   (2477 مشاهده)
مقدمه : یکی از آلاینده های مهم و اثرگذار آب، فلزات سنگین است که مقادیر بیش از مجاز آن باعث ایجاد بیماریهای مختلف از جمله سرطان می شود. این مطالعه با هدف مرور نظام مند بر ارتباط میزان فلزات سنگین آب آشامیدنی با سرطان و ارائه راهکار موثرتر انجام گرفت.
روش ها:این مطالعه مروری بر اساس پروتکل پریزما و جستجو در پایگاه های بین المللی (PubMed، Google Scholar، Science Direct) و پایگاه های ملی (SID، Magiran و MedLib) انجام شد. با توجه به استراتژی PICOS، تمام مقالات منتشر شده به زبان انگلیسی و فارسی تا فوریه 2020 با استفاده از کلمات کلیدی «آب»، «سرطان» و «فلزات سنگین» و ترکیب این کلمات جستجو و مقالات انتخاب شده با چک لیست PRISMA مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته ها:نتایج مرور مطالعات نشان داد که وجود فلزات سنگین در آب،  تاثیرات فراوانی در ریسک سرطانزایی انسان ها دارد. در برخی از مطالعات آنالیز های انجام شده از نمونه های آب، رابطه معناداری را در خصوص میزان فلزات سنگین با بروز سرطان نشان داده است. محاسبه شاخص های مختلف از قبیل خطر سرطانزایی(CR)، خطر کلی سرطان(TCR)، شاخص ELCR، شاخص ارزیابی ریسک سلامت(HRAEPA) در خصوص اثرات سرطانزایی فلزات سنگین و مقایسه آن با استانداردها در مطالعات مختلف نشان می دهد اکثر فلزات سنگین خصوصا آرسنیک، سرب، کادمیوم و کروم پتانسیل بالایی در سرطانزایی در انسان از طریق آب آشامیدنی دارند.    
بحث و نتیجه گیری:برخی مطالعات بر ارتباط میزان  فلزات سنگین در آب با بروز سرطان تاکید داشتند. افزایش غلظت فلزات سنگین و ترکیبات آنها از حداکثر غلظت مجاز در آبهای آشامیدنی، اثرات سوء بر سلامتی انسان داشته و جهش زایی یا سرطان زایی را به دنبال دارد. برای پیشگیری از اثرات مضر فلزات سنگین در آب، اولین گام، کنترل منابع آلاینده انسان ساخت بوده و پایش مستمر و تصفیه پیش از مصرف، اهمیت و لزوم بیشتری پیدا می کند.
واژه‌های کلیدی: فلزات سنگین، آب، سرطان، مرور سیستماتیک
متن کامل [PDF 331 kb]   (579 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/24 | پذیرش: 1401/1/26 | انتشار: 1401/1/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها