:: دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 59-72 برگشت به فهرست نسخه ها
واضح سازی مفهوم پاسخگویی در پرستاری: تحلیل مفهوم با رویکرد واکر و اوانت
مریم شجاع، پریسا رسولی، حمیدرضا خانکه
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
چکیده:   (292 مشاهده)
مقدمه: مفهوم پاسخگویی در پرستاری، به دلیل کاربرد گسترده و اهمیت روزافزون آن در پرستاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. و به عنوان یک شاخص با کیفیت شناخته شده در نظام سلامت بوجود آمده است. در پرستاری واژه هایی مانند مسئولیت، پاسخدهی ،اختیار ، استقلال و پاسخگویی بصورت جایگزین استفاده می شوند این مطالعه با هدف واضح سازی مفهوم پاسخگویی در پرستاری و تعیین ابعاد آن با استفاده از رویکرد تحلیل مفهوم واکر و اوانت انجام شده است.
روش:جستجوی اینترنتی در بانک های اطلاعاتی معتبر و در دسترس  CINHAL، MEDLINE، Google Scholar، Ovid، Iran Medex، Magiran، SID و سایت معتبر  Web of Sciences و فرهنگ لغت پزشکی، آکسفورد و مطالعات کتابخانه ای با کمک واژه های پاسخگویی، پاسخدهی، مسئولیت، اقتدار، اختیار، استقلال  و رهبری در پرستاری، responsiveness،accountability ،responsibility، authority،autonomy، leadership در فاصله زمانی 2009 تا 2019 انجام شد. براساس مراحل تحلیل واکر و اوانت، تعریف، کاربردها، ویژگی ها،  مقدمات، پیامدها و ارجاعات تجربی مفهوم پاسخگویی در پرستاری استخراج شد.
یافته ها:برخی از ویژگیهای پاسخگویی در پرستاری، وجود عامل، حیطه ای از اختیارات برای عامل، حق مدیر برای الزام عامل به توجیه و حق مدیر در تنبیه یا تشویق، پیشایند شامل داشتن توانایی (دانش، مهارت و تجربه)،مسئولیت، اختیار ،استقلال و همچنین پیامدهای آن، آمادگی جهت توضیح یا توجیه اقدام، تشویق یا سرزنش نتایج اقدامات،رضایت و بهبود عملکرد و کیفیت مراقبت می باشد.
نتیجه گیری:می توان پاسخگویی را بدین گونه تعریف کرد: توجیهات یا جواب منطقی پرستار در برابر مسئولیتی که به ازای آن دارای اختیارات و استقلال می باشد و منجر به رضایت و افزایش کیفیت مراقبت های پرستاری می شود، پاسخگویی در پرستاری تعریف شده و درصورت جواب غیر منطقی برای اقدام خود از طرف مدیر توبیخ می شود. بنابراین پاسخگویی منجر به آشکارسازی و وضوح تصمیمات و اقدامات پرستار می شود و علت عمل انجام شده از طرف پرستار برای دیگران (مددجو،مدیر پرستاری،سیستم درمانی) مشخص می شود. و به نتیجه اعمال انجام شده توجه می نماید
واژه‌های کلیدی: پاسخگویی، پاسخدهی، پرستاری، مسئولیت
متن کامل [PDF 293 kb]   (135 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/18 | پذیرش: 1399/4/17 | انتشار: 1398/12/10


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها